Українські стронгмени розпочали сезон національним чемпіонатом

DSC_2520Foto-Anna-Belskaya-Kopyrovat.jpg
© Фото Аня Бєльська

Через пандемію COVID-19 Федерація стронгмену  України, яка  початково призначила проведення чемпіонату на кінець квітня, змушена була кілька разів переносити змагання через загострення епідемічної ситуації. Врешті, 4 липня стало довгоочікуваною датою початку сезону, який, через епідемію коронавірусу буде усіченим, однак головні турніри все ж заплановано провести.

Від 2014 року ФСУ проводить національний чемпіонат у трьох вагових категоріях – приємно, що попри усі складнощі, цей формат визначального змагання сезону залишився незмінним.

Категорія до 95 кг

Карантин завадив більшості атлетів підійти до змагання в оптимальній формі. Скажімо, чинний чемпіон України Микола Василюк, хоч і приїхав на чемпіонат, однак як наставник своїх колег-земляків. Інший львів’янин  Роман Грицеляк (чемпіон 2018 року) розпочав змагання із перемоги у вправі «Супер-Йок». Однак вже наступна дисципліна  – «Лог-ліфт» (на кількість підйомів)  – показала, що Роман не готовий до конкуренції упродовж всієї дистанції чемпіонату. Сам Грицеляк зізнався, що під час пандемії фактично не мав можливості проводити тренування. Відтак, відмовившись від продовження виступу на чемпіонаті, Грицеляк все ж реалізував свій головний задум. Окремо від заліку чемпіонату, Роман встановив рекорд України у вправі «Гантеля «Дамбл» на максимум», зафіксувавши 95 кг (попереднє досягнення належало ужгородцю Олексію Мальцеву – 93,5 кг).

За відсутності цілої когорти  визнаних авторитетів найлегшої вагової категорії (Василюка, Мальцева, Грачова, Посудевського, Настенка) своїм шансом сповна скористався Василь Олейников зі Степного, що на Херсонщині. Вигравши три дисципліни з п’яти, а у двох інших фінішувавши третім, Василь забезпечив собі солідну підсумкову перевагу у 5 очок і реалізував мрію кожного атлета – стати чемпіоном країни! Те ж саме можна сказати й про володарів срібної та бронзової нагород – Юрія Дувала зі Стрия, що на Львівщині та Олександра Білоконя з Білої Церкви (Київська область). Хлопці уперше піднялися на подіум національного чемпіонату, здобувши найвищі на даний момент щаблі у своїх кар’єрах.  І тепер  наступного сезону відсутнім фаворитам уже доведеться боротися за повернення своїх  регалій.


 

Категорія до 110 кг  

І у цій ваговій категорії місце чемпіона було вакантним. Минулорічний тріумфатор Юрій Огоновський зі Львова перейшов до «супертяжів». Складно  сказати чи саме з цієї причини  інтрига у «середній» стронгменівській  вазі вийшла  найбільш закрученою: боротьба за «золото» й  «бронзу» тривала до заключної вправи. Вигравши перші дві дисципліни, лідерство зі старту захопив віце-чемпіон минулого року Андрій Дмитрієв із Сум. Однак після цього потужний «камбек» здійснив дворазовий чемпіон світу Віталій Герасимов з Дніпра. Після двох виграних вправ поспіль Герасимов скоротив відставання від Дмитрієва до 2 очок. Доля чемпіонства вирішувалася у «Кантуванні покришки» вагою 360 кг –  два конкуренти змагалися на сусідніх доріжках. Жага до «золота»  виявилася сильнішою у 34-річного Герасимова: Віталій встановив новий рекорд України у цій вправі (6 обертів за 20,84 секунди) і вирівнявся з Андрієм за очками у загальному заліку. Золоту нагороду і повернення чемпіонського титулу, яким Віталій Герасимов володів 5 років тому, дніпрянину забезпечила більша кількість звитяг  в окремих вправах – три  проти двох у сумчанина.  Андрій Дмитрієв  вдруге поспіль стає срібним призером  і йому навряд чи варто засмучуватися, адже він стабільно демонструє високі результати. А наснаги може додати той факт, що й легендарного литовця Жидрунаса Савіцкаса свого часу називали «вічно другим», аж поки він не влаштував вражаючу переможну серію із тріумфів на турнірі World Strongest Man.

Також у цій ваговій категорії варто відзначити й боротьбу за «бронзу». Киянин Андрій Кошубський, який торік втратив у заключній вправі не лише поточне перше місце, а й будь-яку із можливих медалей, цього разу таки здобув першу у своїй кар’єрі бронзову нагороду  національного чемпіонату. Після «Кантування покришки» Кошубський набрав однакову кількість балів з минулорічним володарем третього місця Едуардом Оганісяном з Харківщини, але загальну перемогу киянину забезпечили вищі місця в окремих вправах у порівнянні з конкурентом.

Чемпіон 2019 року у цій ваговій категорії Юрій Огоновський, який перейшов до «супертяжів», але на цьому чемпіонаті не виступав у жодній з категорій, здійснив спробу встановлення рекорду України у вправі «Супер-Йок» на максимум.

Попереднє досягнення належало Олексію Новикову, котрий проніс коромисло вагою 550 кг на 10 метрів. Огоновський зумів пройти зі снарядом, важчим на 10 кг, дистанцію 7 метрів 40 сантиметрів. Рекорд встановлено, однак сам Юрко залишився незадоволеним виконанням, оскільки кілька разів зупинявся у межах відведеного хвилинного ліміту і не зміг досягти позначки 10 метрів. Зрештою, Огоновський та Новиков домовилися, що тепер будуть готуватися до очного протистояння у цій вправі для встановлення нового національного рекорду у «Супер-Йоку». Тож, чекаємо продовження.


 

Категорія понад 110 кг

А ось у «супертяжів», на відміну від двох попередніх категорій, чинний чемпіон,  і знову львів’янин, Павло Кордіяка (торік чемпіонат завершився цілковитим тріумфом львівської школи стронгмену) приїхав захищати свій титул. Зауважимо, що незмінний володар титулу «Найсильніша Людина України» киянин Олексій Новиков уже другий рік поспіль приходить на національний чемпіонат в ролі глядача. Цього разу причиною є підготовка до престижного Europe`s Strongest Man, що відбудеться 8  серпня в англійському Лідсі.

Відтак, як і торік, за відсутності Олексія,  Павло не мав жодних труднощів на чемпіонаті України, вигравши три вправи, а ще в одній (гантеля «Дамбл») розділивши першість з Олександром Кочергіним з Чернівців. Ставши чемпіоном України-2020, Павло Кордіяка здобув право представляти Україну на чемпіонаті світу серед «супертяжів», що відбудеться в Узбекистані.

Єдиний, хто зміг відібрати перемогу у Кордіяки в окремій дисципліні – 22-річний Богдан Ксенчук, котрий просто на «формулічній» швидкості пробіг з «Супер-Йоком» (9,38 секунди, що лише на 0,19 секунди повільніше від національного рекорду Олексія Новикова). До речі, Ксенчук, який став відкриттям минулого сезону, на цьому чемпіонаті показав, що його характер зміцнів  і запекла боротьба уже не вибиває ґрунт з-під його ніг. Ксенчук до останнього боровся за «срібло» з досвідченим Кочергіним. Їхню очну дуель у заключній вправі «Таєр-фліп» вирішив «фото-фініш»: ветеран АТО випередив молодого новачка на 0,14 секунди! Відтак, Олександр Кочергін здобув своє чергове «срібло» національного чемпіонату, а Богдан Ксенчук вперше у кар’єрі зійшов на бронзову сходинку п’єдесталу.

Не вдався чемпіонат минулорічному бронзовому призеру та іменнику дня Володимиру Климку. З усього видно, що він, як і інший потужний «супертяж» Денис Бережник з Хуста, не зумів на карантині набрати не те, що оптимальної (її немає нині у жодного атлета), а бодай більш-менш змагальної форми.

Однак позитивним є уже сам факт початку сезону. Упродовж літа Федерація стронгмену України проведе певну кількість турнірів, для того, щоби сформувати рейтинг відбору на головний старт року – турнір «Найсильніша Людина України-2020».

автор: Олександр ГЛИВИНСЬКИЙ

Взято — Sport.ua